26° Środa
18 Lipca

Czw

Pią

Sob

Nie

Pon

Wt
Archiwum

Ruch istotny dla dziecka i seniora

Rekreacyjne uprawianie sportów niesie spore korzyści dla zdrowia. Jednak zbyt duża aktywność ruchowa może też spowodować problemy. Zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci i seniorów.

Integracja sensoryczna – to pojęcie, które powinien znać każdy rodzic. Oznacza współdziałanie wszystkich zmysłów, które odbywa się podświadomie. Integracja sensoryczna rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia. Dlaczego jest tak ważna? Ponieważ nieprawidłowości mogą doprowadzić do licznych dysfunkcji, nie tylko dotyczących zachowania, trudności z mową czy poziomem uwagi, ale również do problemów z aktywnością ruchową.

Do objawów dysfunkcji integracji sensorycznej należą m.in. trudności z nabywaniem nowych umiejętności. Chodzi np. o łapanie piłki czy jazdę na rowerze. Maluch może mieć również problemy z równowagą, upadać, uderzać, wpadać na meble czy na inne bawiące się dzieci. Innym objawem problemów z integracją sensoryczną jest nad aktywność dziecka. Nie może usiedzieć w miejscu, zmienia co chwilę pozycję. Skacze, biega lub stale się wierci np. w trakcie rysowania. Jeśli twoje dziecko wykazuje któryś z tych symptomów warto je zabrać na wizytę do specjalisty.

Podobnie jest z seniorami. Chociaż w tym przypadku częściej będziemy borykać się ze zbyt małą aktywnością fizyczną. Z jednej strony trudno się dziwić. Seniorzy są bardziej podatni na urazy czy złamania. Nie oznacza to jednak, że powinni tylko siedzieć przed telewizorem. W ich przypadku każda forma aktywności jest ważna. Spacer, drobne prace w ogródku czy nawet przejażdżka na rowerze poprawią samo- poczucie i koordynację ruchową. To nie wszystko. Jeśli seniorzy lubią się ruszać i są aktywni, to warto zabrać babcię lub dziadka na... siłownię. Dla niektórych może się to wydać kontrowersyjne, ale warto zaryzykować. Ruch u starszych osób pomaga nie tylko uelastycznić mięśnie, ścięgna, więzadła czy poprawić postawę. Usprawnia również stan psychiczny seniora. W pierwszej kolejności należy odwiedzić jednak rehabilitanta, który pomoże dobrać odpowiedni plan ćwiczeń.


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły