27° Piątek
21 Września

Sob

Archiwum

Przewlekły stres grozi zdrowiu

Na stres nie ma mocnego – uniknąć go we współczesnych czasach się nie da. Rzecz w tym czy jest długotrwały, czy spowodowany chwilą. W tym pierwszym przypadku może bardzo poważnie odbić się na zdrowiu.

Stres to bóle brzucha, zaburzenia lękowe, bezsenność, autoagresja, obniżona odporność organizmu. Potem także depresja. Ale to gorszy wariant. Natomiast jednorazowy stres (oczywiście nie każdy) może być mobilizujący – pomaga zdać egzaminy, podjąć wyzwania zdawałoby się nie do pokonania. Nieco ryzykownie mówiąc: przynosi pozytywne skutki.

Przewlekły stres może również być czynnikiem chorób serca i układu krążenia. A to już nie żarty. Warto więc uchwycić moment, w którym stres zaczyna zdecydowanie działać na naszą niekorzyść. Nie udało się to Piotrowi. – Nie uchwyciłem tej chwili. A oznaki były. Nie chciało mi się się wstawać z łóżka, każdy dzień z góry przyjmowałem za zmarnowany. Mam nadzieję z tego wyjść, zacząć życie jakby na nowo. Zdrowie doprowadzić do porządku – mówi.

Nie lekceważmy więc stresowych objawów. Pamiętajmy: za pozostanie przez długi czas w ciągłym napięciu przyjdzie nam kiedyś zdrowotnie zapłacić. Nawet po latach. Jak więc  walczyć (zapobiegać) ze stresem, który, jak to się potocznie mówi, skraca życie, choć bywa nieunikniony?

Po pierwsze, trzeba poznać sytuacje nas stresujące, ich źródła. Wydaje się to proste, ale wcale nie jest tak oczywiste. Potem starajmy się eliminować stresowe „niepotrzebne” elementy – czy np. zawsze warto denerwować się zachowaniem kierowcy, który zajechał nam drogę? Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna, wypełniony czas. Akceptujmy też niektóre sytuacje, które wydają się nam stresowe. Szczególnie te, których w życiu nie da się uniknąć. No i uśmiechajmy się. Nawet „sztucznie”, choć oczywiście naturalny uśmiech jest bardziej wskazany. Dla mózgu nie ma to specjalnego znaczenia. Pamiętajmy: uśmiech to zdrowie.

Ale to tylko porady. W razie przewlekłego stresu najlepiej oczywiście udać się do specjalisty.


Andrzej Golec
andrzej.golec@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner