27° Piątek
21 Września

Sob

pixabay.com

Ostrożnie z lekami bez recepty

Według statystyk Polacy rocznie spożywają około 2 miliardów tabletek przeciwbólowych. Do tego dochodzą leki bez recepty i suplementy diety. Czy jesteśmy narodem lekomanów?

Pod względem ilości przyjmowanych na własną rękę medykamentów wyprzedzają nas w Europie tylko Francuzi. Z innej statystyki wynika, że każda dorosła osoba w Polsce łyka dziennie średnio cztery pastylki. A mowa tu tylko tych lekach, do których kupna nie potrzebujemy recepty. Najczęściej sięgamy po tabletki przeciwbólowe, specyfiki na przeziębienie i gorączkę, bóle gardła, kaszel, dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Czy taka samodzielna terapia służy naszemu zdrowiu? Przy przesadnej skłonności do sięgania po pastylki czy syropy, może przynieść efekty odwrotne do oczekiwanych. Przyczyn jest kilka. Więcej tabletek to większe obciążenie dla wątroby, która i tak musi sobie radzić z innymi złymi nawykami, w tym z piciem alkoholu. Większość z nas nie posiada też odpowiedniej wiedzy farmaceutycznej, aby dobrze dobrać lek, którego potrzebuje nasz organizm. Często kończy się to przyjmowaniem medykamentów, których wcale nie potrzebujemy. A żeby uniknąć takich sytuacji w wielu przypadkach zamiast po gotowe leki wystarczy sięgnąć po sprawdzone naturalne receptury naszych babć, które kaszel leczyły domowym syropem z cebuli.


Ewelina Latosek
ewelina.latosek@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner