27° Piątek
21 Września

Sob

pixabay.com

Jak się ustrzec przed jesienną chorobą?

Jesień kojarzy nam się z barwnymi liśćmi na drzewach. Ale to również czas grypy, przeziębień i depresji. Podpowiadamy jak nie dać się jesiennej chandrze, chorobom i zachować dobry humor.

Za oknami już widać pierwsze oznaki nadchodzącej jesieni. Liście zmieniają kolory, temperatury zwłaszcza rankiem, nie są już tak wysokie i dzień staje się coraz krótszy. O ile początek tej malowniczej pory roku jest barwny i radosny, to warto przygotować się na dni pełne deszczu i pluchy. Wraz z nimi zacznie się okres przeziębień...

Dostosuj ubiór
Jak się ustrzec przed chorobą? Ważne jest by dostosować ubiór do warunków panujących za oknem. Powoli trzeba się żegnać z sandałami i odkrytymi butami. Te powinny niebawem trafić na dno szafy. A co z ubiorem? Jesienią zaczynamy ubierać się na cebulkę. W cieplejsze dni wystarczy tylko sweterek, który założymy rankiem i wieczorem. W te chłodniejsze warto zabrać ze sobą kurtkę lub płaszczyk. Na czapki i rękawiczki jeszcze jest za wcześnie, ale cienkie szaliki i apaszki w wietrzny dzień mogą nas uchronić przed zimnem. Warto zaopatrzyć się w parasol, bo deszczowe dni na pewno nadejdą.

Ruszaj się
Przed chorobami uchroni nas również aktywność fizyczna, zwłaszcza ta na świeżym powietrzu. Nikt nie mówi o bieganiu maratonów, ale popołudniowy spacer czy wieczorna przebieżka po parku na początek wystarczą. W ten sposób nie tylko dotlenimy organizm, ale również dostarczymy sobie porcji ruchu, a co za tym idzie dawki endorfin. To wpłynie również na nasze samopoczucie.

Łap słońce
A jeśli już o samopoczuciu mowa, to korzystajmy ze słońca! Dla zdrowia i odpowiedniego przyswojenia ważnej dla nas witamy D powinniśmy w ciągu tygodnia spędzić łącznie 45 minut w promieniach słońca. Najlepiej jeśli te „kąpiele” słoneczne rozłożymy w czasie na trzy 15-minutowe seanse. Oczywiście jeśli chcemy to możemy spędzić na słońcu więcej czasu. A co, gdy za oknem słońca nie ma? Wtedy zostaje nam... solarium. Wiele się mówi o wadach wystawiania się na światło lamp, ale szybka wizyta i 5-minutowe opalanie może zbawiennie wpłynąć na naszą psychikę. Zwłaszcza gdy od tygodnia leje deszcz, a my zaczynamy łapać depresję.

Jesienne choroby
Warto pamiętać, że jesień to czas zachorowań. Lekki katar i ból gardła możemy zwalczyć domowymi sposobami: wystarczy syrop z cebuli, sok z buraka, herbata z miodem i imbirem czy kuracja czosnkiem. Przed grypą ustrzegą nas szczepienia profilaktyczne. A co zrobić gdy choroba zaczyna nam doskwierać a babcine sposoby nie pomagają?  Wtedy bezwzględnie należy udać się do lekarza i rygorystycznie stosować się do jego zaleceń. Zwłaszcza jeśli zachorowaliśmy na grypę. „Przechodzona” lub niedoleczona choroba może mieć bardzo poważne skutki i doprowadzić do groźnych dla naszego zdrowia powikłań.


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner