27° Piątek
21 Września

Sob

archiwum

Jak schudnąć skutecznie?

Kto z nas nie próbował choć raz stosować diety? Większość osób z nadwagą podejmowała próby co najmniej kilkakrotnie. Z jakim rezultatem? Niestety zazwyczaj z miernym. Czy odchudzanie rzeczywiście jest takie trudne?

Rola specjalisty
W przypadku wielu osób podejmowane próby zgubienia zbędnych kilogramów kończą się niepowodzeniem. A uzyskane efekty nie są trwałe. Istnieje kilka czynników, które warunkują skuteczność odchudzania. Jednym z najważniejszych jest kontakt ze specjalistą. Bardzo często stosujemy diety kompletnie niedopasowane do zapotrzebowania naszego organizmu, trybu życia czy preferencji smakowych. Nierzadko jadłospisy znalezione w internecie lub prasie są bardzo monotonne. Bywa że są po prostu skomplikowane i trudne do realizacji. Ponadto często oczekujemy natychmiastowych, spektakularnych efektów, a kiedy ich nie ma pojawia się rozczarowanie i frustracja. Dietetyk nie tylko bierze pod uwagę indywidualne potrzeby organizmu, dotychczasowe przyzwyczajenia i ulubione smaki. Po dokładnym wywiadzie zdrowotnym i żywieniowym pomaga również ustalić cele oraz czas ich realizacji.

Motywacja
Z upływem czasu kilogramy tracimy coraz wolniej, a nasza motywacja słabnie. Jest to kolejna przyczyna niepowodzenia przy podejmowaniu samodzielnych prób walki z kilogramami. Często widząc mniejsze efekty, mimo starań, zniechęcamy się i przerywamy dietę. Regularne spotkania z dietetykiem pomagają nie tylko w utrzymaniu motywacji, ale pozwalają też na wprowadzanie zmian w jadłospisie na każdym etapie kuracji. Wszystko w zależności od efektów oraz wyników analizy składu ciała. Stałe monitorowanie postępów w odchudzaniu pozwala opóźnić moment tzw. zatrzymania wagi, a jeśli już do niego dojdzie wraz z dietetykiem podejmowane są odpowiednie kroki, aby kilogramy zaczęły znowu spadać.

Dieta to nie wszystko
Jednym z błędów popełnianych przez osoby odchudzające się jest stosowanie bardzo restrykcyjnych, monotonnych diet, obciążających organizm ze względu na małą różnorodność produktów, bądź zbyt dużą podaż jednych kosztem wykluczenia innych grup produktów. Takie żywienie niejednokrotnie prowadzi do niedoborów ważnych składników odżywczych. W dłuższej perspektywie czasu może to grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Źle zbilansowane, zbyt niskokaloryczne diety nie tylko nie dostarczają wszystkich niezbędnych składników, ale powodują też, że nasz metabolizm bardzo szybko zwalnia, a w konsekwencji diety te przestają przynosić rezultaty. Aby tego uniknąć warto rozważyć wprowadzenie naturalnej suplementacji, dopasowanej indywidualnie przez specjalistę.

Schudłam i co dalej?
Po długiej walce z nadmiarem kilogramów, osiągnięcie upragnionego rezultatu jest najlepszą nagrodą. Jednak na tym nie kończy się kuracja odchudzająca. Po każdym ubytku masy ciała musi nastąpić okres stabilizacji wagi. Aby efekty były trwałe należy stopniowo rozszerzać kaloryczność diety wprowadzając dotychczas ograniczone produkty. Etap ten jest niezwykle ważny i powinien być przeprowadzony pod opieką dietetyka.


Redakcja
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner